August 12th, 2006 at 06:35 pm
I went Grocery Shopping and I did not have Coupons and I looked at the Store Sale Ad and didn't see anything in particular I wanted to buy but here is what Happened:
I looked for Store Sale prices and found a few good deals down the aisles.
SPENT: $40.72
According to Receipt SAVED: $3.11 (which is 7%)
Looks bad on paper but the reality is I SAVED MORE:
For Example:
I bought 2 cans of Olives for $1.07 each
$2.14
Store Sale Price: 2 for $3
SAVED: .86 Cents
Maruchan Cup Noodles
Purchased 4 at 29 cents
Store Sale Cup o Noodles: 3 for $1
PAID: $1.16 for 4 compared to $1.33 for 4.
SAVED: .17 cents
I am sure there are a couple more examples but those are the two I can think of right now.
Hmmmm...
Posted in
Save Money
|
0 Comments »
August 12th, 2006 at 03:48 am
IT was DELICIOUS! I bought a footlong since it was a $2 more and then I also had Spaghetti! It looks like I will have plenty of food to eat this weekend.
Nothing really new, my Insurance Company called me back and told me when they would be removing money for my Auto Insurance. And I spoke to the woman about my Apartment and she told me to relax and I will know by the beginning of next week.
Will be working on my Business this weekend.
Posted in
Make Money
|
0 Comments »
August 10th, 2006 at 09:33 pm
I picked up a 50 cents off Coupon for Fruit Roll Ups (My DD has been asking for them for a while) and please tell me if I did this right or if it was worth it.
The Store Sale was 3 for $5 and then I had the 50 cents off Coupon for two boxes. Orginal Price is $2.99.
Original: $2.99 a box
Store Sale: 3 for $5
Coupon: 50 cents off 2 boxes
Bought: 2 Boxes at $5.98
- 50 cents = $5.48
5 divided by 3 = $1.67 but I got $1.32 off from each individual box.
REAL Cost: $5.98
Discounts: $3.14
PAID: $2.84 for TWO Boxes...Wow, I basically got two for the cost of almost ONE Box!
Can someone verify please?
Thanks!
Jacquelyn
Posted in
Uncategorized
|
5 Comments »
August 10th, 2006 at 04:38 am
Posted in
Save Money,
Make Money,
Money Goals
|
1 Comments »
August 9th, 2006 at 05:07 am
Rent $100
Rent for Apartment $100
Child Care $90
Car Insurance $68 (Monthly)
Credit Card $10 (make full payment-Monthly)
Simpleology $49
I BELIEVE that is everything.
I made some Changes with my Taxes and I am getting $100 from Rent.com for picking an Apartment from there website but that will probably be weeks to obtain.
I am going to Pinch every Penny so I can work towards my Goals.
If I want Pizza, Little Caesars has $5 Pizza
If I want a Cheeseburger, Wendy's has a Value Menu for 99 cents.
Really looking forward to get started with Coupons. Reading a Post I See it will only take a few minutes a week.
The only thing I do not get is it worth it to visit numerous Groceries stores, use your gas and your time to get a Good deal or stick with one Grocery store?
Posted in
Money Goals
|
3 Comments »
August 9th, 2006 at 02:48 am
I decided to buy Lunch on Monday. I did not feel like making myself something so I ate in the Cafeteria.
My GOAL is to keep track of EVERY Penny going in and going out...like Bills and Misc Items and this week I am just like whatever. EWW BAD ME.
I need to figure out when all my Bills are going to come out my Checking Account so I can figure out how to prioritize the rest.
Posted in
Money Goals
|
3 Comments »
August 8th, 2006 at 12:23 am
We had talked about Coupons on Friday and about Growing Veggies in Cans and she said she was going to bring me some tomatoes but she forgot but she brought me Coupons from her Sunday Paper! She knows how I am getting my own place and I was asking her about Coupons and the store. She is going to bring me tomatoes from her Garden this week too!
Jacquelyn
Posted in
Save Money
|
1 Comments »
August 8th, 2006 at 12:18 am
My Daughter turned 3 today so when I made my advanced payment for her Preschool I only had to Pay $90 for this week instead of $100. (I get Paid Weekly).
She had a Birthday Party in class, I did take her some places this weekend to make up for her Birthday.
I will add that money into my $20 Challenge
Jacquelyn
Posted in
Save Money,
$20 Challenge
|
0 Comments »
August 8th, 2006 at 12:11 am
Is DRIVING ME BONKERS!!!
The first week I filled out the paperwork
The second week I was denied but then I had a co-signer.
The third week I had to wait for approval of the Co-signer.
The fourth week I had to Verify my Employment. Brought in Paycheck stubs for 3 months since they were having problems finding out who my Employer was.
NOW I wait till the end of the Week for the FINAL APPROVAL.
I AM to say the LEAST, GOING CRAZY!!! :?
Posted in
Uncategorized
|
1 Comments »
August 5th, 2006 at 05:54 am
My Daughter will be 3 YAY! I do not have much money because I need to move into my Apartment. But I decided to do all the things she Loves:
Swimming, Park, McDonalds and pick out a Toy at Walmart.
I would like to do some other things more Creative, anyone have any ideas?
Also I am Moving to so I was looking into:
Farmers Market
Coupons
Growing Tomatoes and Onions from a Can? I am going to figure out how that works since I know some people do it. I have the top floor so my Vegetables will get good nourishment and nobody will bother my Veggies.
Bread Store
For a Small City I seem to have all of these in my area, I see while I drive home from work.
I am actually excited to Clip Coupons and Grow Veggies
Posted in
Save Money
|
0 Comments »
August 4th, 2006 at 02:43 am
I just LOVE this DRINK! On top of that I can get it a $1 a bottle at Smith's or any other Grocery store. It has 23.7 Fluid Ounces and
I think this can help me cut down on my Dr.Cheap (Since I can always drink the cheap stuff and get a 12 Pack for $2.09 or any deal, including name brand) soda intake.
I was trying to drink Crystal Light but it was too expensive and irritated my throat.
Water Bottles are really cheap now and I drink that as often as I can. I think it is 16 or 24 bottles 16.9 Fluid Ounces for $3.99 at Smith's and/or other Stores.
I have a Feeling Propel Fitness water will not be on Sale for long
Posted in
Uncategorized
|
2 Comments »
August 3rd, 2006 at 04:50 am
1) Get out of Debt
2) Buy and Own a Condo Free and Clear
3) FINANCIAL INDEPENDENCE
4) When ready get a Divorce
No particular order.
FINANCIAL INDEPENDENCE is the BIG one for me, I have been seeking it since I was a teenager. I have never believed in working for someone else. I WILL get to where I Want to be this year.
I am cutting off everything that makes me sidetracked or takes away my focus from my Business. I cut all my other 'little' things so I can Focus on my Business.
Overall Consistentcy is the Key. I have not been Consistent and I know it. DO NOT Treat your Business like a HOBBY.
So I am in the process of forming a Marketing Plan. I am looking for JUST A BASIC Marketing Plan. Can someone Help me?
Thanks,
Jacquelyn
Posted in
Make Money,
Money Goals
|
2 Comments »